2011. január 31., hétfő


A csók misztériuma, hogy a szánk ilyenkor nem beszél, de némán összeforr: testünk "legintellektuálisabb" szervéről, a szájról és a nyelvről kiderül, hogy valódi funkciója nemcsak az információk cseréje, hanem az érzéki szereteté is. Nyelvünkkel és az érzékeny idegekkel befont ajkunkkal többet lehet üzenni, mint szavakkal. És amikor két test összeforr, nemcsak "testileg érintkezik", hanem két lélek is egymásba rezeg, s a találkozás extázisában azt kérdjük egymástól:
hol voltál eddig?

Müller Péter

Forró víz ivás


Forró víz rendszeres fogyasztása Ayurveda javaslat. A forró víz egyensúlyba hozza a Vata és Kapha dosát, javítja az emésztést, és segít eltávolítani az Ama-t (anyagcsere során keletkezett salakanyagokat).

Forraljunk fel megfelelő mennyiségű vizet (nem klórozott csapvizet vagy szénsavmentes ásványvizet). Hagyjuk a vizet 10 percig forrni, egy fedő nélküli lábasban. Aztán ezt a vizet egy termoszban tárolhatjuk. A nap folyamán igyuk ezt, minden fél órában kortyolgassunk belőle, vagy ha megszomjazunk. Ebben az esetben a mennyiségnél lényegesebb a gyakoriság. A pozitív hatás növelése érdekében, hozzáadhatunk 1-2 friss gyömbér darabot vagy egy csipet gyömbér port, miközben forraljuk a vizet.

Ajurveda tippek az étrend kialakításához

Az Ajurveda tudományban, az étel szerepe nem pusztán a test ellátása alapvető tápanyagokkal, mint pl. vitaminokkal, ásványokkal és nyomelemekkel. Az ételfogyasztás harmonikus egyensúlyt tart fenn a testben, valamint a test energia szükségleteit pótolja. Maharishi Ajurveda felfedezte, hogy ahhoz, hogy a testet ellássuk mindazzal, amire szüksége van, nem csak az étel minősége a fontos, de az emésztési rendszerünk működésének a módja is. Ez határozza meg az étel megfelelő emésztését, feldolgozását.


Aloo naan

1. Akkor együnk, amikor igazán éhesek vagyunk, és amikor a korábban elfogyasztott ételt teljesen megemésztettük (főétkezés után 3-6 óra múlva).
2. Együnk csendes és nyugodt környezetben. Miközben eszünk ne olvassunk, dolgozzunk vagy ne a televíziót nézzük. Mindig ülve együnk.
3. Ne együnk túl sokat. Csak annyit együnk, amennyi elveszi ez éhség érzetünket.
4. Étkezés után 5-10 percig nyugodtan maradjunk ülve.
5. Az ebéd legyen a főétel a nap folyamán. A reggeli és az ebéd legyen könnyű. A vacsorát ne késő este fogyasszuk.
6. Este kerüljük a nehéz ételeket, például hús, hal, joghurt, sajt, író és kvark.
7. Minden nap körülbelül ugyanabban az időben étkezzünk.
8. Kerüljük az étkezések közötti nassolást. Helyette igyunk forró vizet és ha szükséges, érett édes gyümölcsöket együnk.
9. Az ételek legyenek frissen elkészítve; legyen egészséges és finom. Kerüljük a gyorsfagyasztott és lejárt minőségű ételek fogyasztását.
10. Az ételek nagy része legyen megfőzve, mivel a test könnyebben felszívja a főzött ételt. A nyers ételeket (pl. saláta) külön ételként fogyasszuk.
11. Használjunk fűszereket: ezzel nem csak az étel lesz ízletes, de gyakran az emésztési folyamatot is segíti. Ebben az értelemben a Vata, Pitta és a Kapha kifejezetten javasolt.
12. Az étel mind a 6 ízt tartalmazza: édes, savanyú, sós, csípős, keserű és fanyar. Az ízek nagy hatással bírnak a fiziológia belső egyensúlyának kialakítására.
13. Étkezés közben ihatunk folyadékot, például vizet, juice-t vagy lassi-t. Kerüljük a jéghideg italokat.
14. Ne igyunk tejet miközben eszünk. Azonban ihatunk tejet pirítóshoz, gabona termékekhez és édes ízű ételekhez.
15. A mézet ne melegítsük fel, és emiatt ne is használjuk főzéshez vagy sütéshez.
16. Megfelelő ételkiegészítőket fogyaszthatunk.

Egyensúlytalan dósák



VATA
(aki Vata többlettel rendelkezik)
 
-gyenge testalkat
-száraz bőr
-rossz memória
-idegesség, és intolerancia a stresszel szemben
-megszakított alvás
-rendszertelen étvágy
-szorulás
-irtózás a széltől és hidegtől
 
Továbbá a Vata egyensúlyba hozható:
-rendszeres mozgás és étkezés
-rendszeres relaxáció és megfelelően elegendő alvás
-hideg és szeles időben melegben tartózkodjunk
-meleg, tápláló étel -ami azonban nem túl száraz- fogyasztása
-édes, savanyú és sós ízek
-olajos masszázs alkalmazása
 
Ezek a tényezők borítják fel a Vata egyensúlyát:
-stressz, túlterhelés, idő alatti nyomás
-rendszertelen napi rutin és étkezés
-késői elalvás
-nyers, hideg, száraz, vagy könnyű étel fogyasztása
-kávé, tea, cigaretta, szénsavas italok fogyasztása
-hosszú utazások, hideg, szeles idő (ősz és tél).
 
PITTA
(aki Pitta többlettel rendelkezik)
 
-bőrirritáció
-szürke haj és kopaszság
-düh, ingerlékenység a stresszes szituációkban
-nagy étvágy
-irtózás a forrótól, melegtől

Továbbá a Pitta egyensúlyba hozható:
-megfelelő egyensúly (ne túlórázzunk)
-elegendő szabad idő
-sportolás mérsékelt mennyiségben (ne a teljes kimerültségig) pl. úszás, séta, csapatjátékok
-a túlságosan meleg idő kerülése
-édes, keserű és csípősen fanyar ízek
-az ételekhez adjuk egy kanálnyi ghee-t (olvasztott vajat)
 
Az alábbi tényezők boríthatják fel a Pitta egyensúlyát:
-harag, forró vérmérséklet
-kimerítő agyi tevékenység
-nagy mennyiségben elfogyasztott forró, fűszeres, savanyú vagy sós ételek
-kávé, tea, alkohol, cigaretta
-hangos, agresszív zene
-forró, túl nagy mennyiségben kapott napfény (nyáron)
 
KAPHA:
(aki Kapha többlettel rendelkezik)
 
-erős testalkat
-zsíros haj és bőr
-tunyaság, semmittevés
-hosszú alvás
-lassú anyagcsere és lassú emésztés
-irtózás a hideg, nedves időtől
 
Továbbá a Kapha egyensúlyba hozható:
-szellemi és fizikai tevékenység
-korán kelés
-meleg, könnyű és száraz étel
-forró, csípősen fanyar és keserű ízek
-Panchakarma (komplex Maharishi Ajurvéda tisztító kezelés) tavasszal
-száraz masszázs selyem kesztyűvel (Garshan kezelés)
 
Az alábbi tényezők boríthatják fel a Kapha egyensúlyát:
-túl kevés szellemi vagy fizikai tevékenység
-túl hosszú alvás
-túl sok nehéz, olajos vagy hideg étel fogyasztása
-étkezések közötti nassolás
-édes, savanyú, sós ízek
-hideg, nyirkos idő
-a tavaszi évszak

2011. január 30., vasárnap

Látásjavítás természetesen


Látásunk az idő múltával romlik, de ez a romlás sok esetben lelassítható, megállítható, vagy adott esetben visszafordítható. Ha szeretnétek megérteni, milyen összefüggés van a szem és a test egésze között, először a magzati evolúciót kell megvizsgálnunk. A halfázisban a szem, az emésztőrendszer és az idegrendszer szinte egyenes vonal mentén helyezkedik el: innen származik a kapcsolat a szemünk és az emésztőrendszerünk, illetve a szemünk és az idegrendszerünk között. A szem – az emésztőszervek közül elsősorban a májat jelképezi, ezért van az, hogy a máj különféle megbetegedései először a szemen láthatók, illetve a szem a később kialakuló májbetegséget is előre tudja nekünk jelezni. Az idegrendszer állapota is ugyanígy látható a szemen, és mivel az idegrendszer az egész test minden szervével kapcsolatban áll, a szem végső soron minden szervünk állapotának a tükörképe. (szem- és íriszdiagnosztika)
Nagyon fontos, hogy megértsétek, hogy a látásjavító kúra éppen ezek miatt az összefüggések miatt nem csak a szemet kezeli, hanem a hozzá tartozó legfontosabb szerveket is, de főleg a májat. Azzal hogy neked az orvosod felír egy szemüveget, nem oldotta meg a kiváltó okot, csak egy mesterséges lencse dolgozik a te szemed helyett, azaz elvileg jobban látsz, de a szerveid állapota miatt a szemed tovább romlik, aminek a végeredménye az egyre magasabb dioptria szám.


Bizonyos gyógynövények, ételek, gyümölcsök, zöldségek kimondottan a szem megerősítésére valók. Ilyen például a citromfű, ami szemerősítőként szerepel a gyógynövényes szakirodalomban. A szemvidítófű a népi gyógyászatban régóta hatásos szernek bizonyult. Az áfonyalevél, ami a szem ideghártya pigmentjeinek regenerálását segíti elő. A béta-karotin (a répa és a narancssárga zöldségek, gyümölcsök tartalmazzák főleg), ami az A-vitamin előanyaga, szervezetünk ebből állítja elő az A-vitamint. Az A-vitamin a szemben található látóbíbor működéséhez nélkülözhetetlen. Hiányában szürkületi vakság alakul ki, a szem alkalmazkodóképessége a sötétséghez, fényváltozásokhoz romlik. A hosszú ideig tartó hiány vaksághoz vezet.  Az aloé vera is ismert, mint látás javító gyógynövény, de ide sorolhatjuk a búzafüvet is, mint ami elősegíti és javítja a látást.

2011. január 28., péntek


Csak azért 
Az egyetlen napért 
Érdemes volt megszületnem, 
Amikor szeretni tudtam, 
És szeretnek-e, nem kérdeztem.


Weöres Sándor

Kajszibarack- Prunus Armeniaca



Származása:
A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozó gyümölcsfa. Ázsiából származik a vad fajtája ma is megtalálható a mai Kína északi részén. Vidékünkre a görögök, majd a rómaiak hozták be.

Különböző fajtáinak nevei:
Potyóbarack, rózsabarack, Borsi-barack, apró szemű vadkajszi, sárgabarack (népi neve), tengeribarack, majombarack, kajszi.

Jellemzői:
A 4–8 m magasra is megnövő fa levelei rendszerint szíves vállból kihegyezettek, 2–3-szorosan fűrészesek. Lombfakadás elött, kora tavasszal virágzik. Virágai a levelek kifejlődése előtt nyílnak, fehérek, vagy halványpirosak. Gyümölcse, a kajszibarack vagy sárgabarack gömbölyű, vagy kissé lapított, egy középbarázdával. Héja bársonyos, narancsszín sárga, a nap felé fordult oldalon bíborszínű bemosottsággal. Húsa éretten lágy, kellemes ízű. Csonthéja a szélén barázdált, különben sima. Egy-egy fajta idénye frissen csupán két-három hétig tart.

Drogja:
A termése és a termés magja.

Hatóanyagai:
Cukrok, szénhidrátok, rostanyagok, béta-karotin (A-vitamin előanyaga), kálcium, kálium-, kén-, foszfor-, magnézium-, nátrium- és vastartalma kiemelhető, A-, B1- B2-, C-vitamin. Ez az egyetlen oylan csonthéjas gyümölcsünk, melynek magja megehető, ráadásul amigdalint tartalmaz. (Ez egy nitrilozid, vagyis a B17-vitamin, amit a gyógyászatban szintén a rákos megbetegedések alternatív gyógykezelésére használnak.)
Termesztése:
A kajszibarack fájának vegetációjához rügyfakadástól lombhullásig 170-190 fagymentes napra van szüksége. Különösen szeptemberben és októberben, amikor a termőrügyek kifejlődnek, továbbá május-júniusban a csonthéjképződés időszakában, valamint június második felében, a gyümölcsök növekedése idején van szüksége elegendő vízre.  Ez a gyümölcsfaj a korán ébredők közé tartozik, a mélynyugalmi állapota már január végén-február elején befejeződik. A kajszifák a szőlővel azonos talajokat kedvelik; a homokon és az agyagtalajokon egyaránt megélnek. A lombkorona nem ad mély árnyékot, ezért a fák alatt a szamóca, sőt a zöldségfélék is megtermelhetők.

Termőterületek:
A Duna–Tisza közén kialakult kajszibarack-kultúra speciális árutermelő terület, melyhez hasonló egész Európában nincs. Termőterületei még Székesfehérvár környéke, a Balaton vidéke, Győr környéke, de az egész ország területén megtalálható a házikertekben. Nevezetes régi tájfajta a gönci magyar kajszibarack.

Gyűjtése:
Július elejétől augusztus közepéig szedhető. Csak az egészséges termést gyűjtsük. Gyümölcse fokozatosan érik. Leszedve gyorsan túlérhet. Szedésére legjobb a 80% körüli érettségi fokozat. Ilyenkor a gyümölcs alapszíne világossárga, a termőnyársról könnyen leválik, az ujjak nyomásának még nem nagyon enged, de nem is kőkemény tapintatú. Szedésidejét a felhasználási cél nagyban meghatározza (lekvárnak pl. a legjobbak a teljesen beszínesedett, puha gyümölcsök). Rendszerint 10 cm-es hollandi rekeszekbe szedik, és így is szállítják. Színelőszedést is alkalmaznak. A kereskedelemben 5 mm-enként osztályozzák. Az 50 mm-nél kisebbeket ömlesztve rakják a rekeszekbe. A megfelelő időben szüretelt kajszi ,,rétegmagassága” a ládában 50–65 cm is lehet.


Felhasználása:
Gyümölcse fogyasztható nyersen, kifacsarva, gyümölcsléként, fagyasztva, aszalva, lekvárként. Használják pálinka alapanyagként, illetve konzeripari alapanyagként. Magjából olajat készítenek, mely belsőleg és külsőleg is nagy gyógyhatással bír (kozmetikaipari alapanyag).

Belsőleg:
Főleg a gyerekek és az öregek számára ajánlott a fogyasztása magas vitamin- és ásványi anyag tartalma miatt. Rákos daganatok megelőzésekor, gyógyításakor. Májtisztító, feloldja a szervezetben a lerakódásokat (belekben is). Légzőszervek szöveteinek karbantartása, csontok és szövetek újjáépítése. Növeli a sejtek energiáit, életképességét, élettartamát, fokozza azok tevékenységét. Természetes hashajtóként működik, koleszterin szintet szabályozza, a vért ritkítja, vérszegénység esetében kúraként alkalmazzuk. Szembetegségeknél kiaválóan alkalmazható (késlelteti a látásromlást). Bőr, hajnövekedés, körmök állapota.

Külsőleg:
Kifejezetten hatékony érett, száraz, érzékeny és gyulladt bőr esetén pakolásként alkalmazva. Szinte kivasalja a bőrt, összehúzó hatású

A sárgabarack magjából készült olaj sokféleképpen alkalmazható ápolószer:

Belsőleg:
Kiemelkedő az idegrendszerre gyakorolt hatása, igen gyors idegnyugtató. Lefekvés előtt altatóként is használható. Az állandó idegfeszültségben élőket kiegyensúlyozza (pl.: hyperkinetikusságra). Oldja a múlt súlyos traumáit, segít a tudattalan félelmeket, blokkokat feloldani. Segíti a vérkeringést, a szív munkáját, a hideg kéz, láb bemelegszik tőle, tisztítja az érfalakat, visszeres panaszok könnyítője.  Májvédő hatása van. Optimalizálja az anyagcserét. Kitűnő légzésszabályozó. Segíti a pajzsmirigy működését (alul és túlműködés esetén is). Jól felszívódó A-vitamint tartalmaz, így tisztítja a látást, javítja a szem vérellátását. Kiegyensúlyozza az emésztést. Magas A-, E-, B-vitamin tartalmú, erősíti az immunrendszert. Gazdag kalciumban, káliumban, ez utóbbi miatt vízhajtó hatású, így méregtelenítésre is használhatjuk.

Külsőleg:
Magas A-vitamin tartalmánál fogva jó a vízhiányos, kényes, öregedő bőrre, megnyugtatja a gyulladásos bőrt, gyorsan felszívódik,nem hagy zsíros felületet maga után, arcon is alkalmazható, kiváló arc-és testmasszázshoz. Bőrre, körmökre kenhető, olajos/normál arcbőr ápolására, fürdőolajként. Terhességi csíkok kialakulásának megelőzésére is kiválóan alkalmas.

Ellenjavallat:
Kismamamáknak és szoptatás alatt a kajszimagból készült olaj használata ellenjavallt. Túladagolás esetén hasmenést okoz.

Ayurvedikus táplálkozás


Az áyurvéda a táplálkozási – életviteli tanácsadások terén nem a tünetekből, hanem a páciensből indul ki, diagnosztizálja annak alapvető testtípusát, és megállapítja az egyensúlyzavar, azaz a születéskori testtípustól való eltérés okát. Célja tehát születéskori egyensúlyi állapot helyreállítása.

Az ájurvéda egy olyan ősi, több ezer éves, talán a legrégebbi ezoterikus gyógyítási rendszer és gyakorlati tudomány, melynek tanítása szerint mindenki meggyógyíthatja önmagát, ha megérti saját testét, annak igényeit. Ha saját testtípusának megfelelően táplálkozik, akkor egészséges marad. Az egyén alapvető felépítése élete folyamán változatlan marad, mivel az genetikusan meghatározott. Ha engedelmeskedünk a velünk született tendenciáknak, minimális erőfeszítéssel korrigálhatjuk egyensúlyzavarainkat, és megelőzhetjük újabbak kialakulását.
Az első táblázat segít, hogy meghatározzuk alkatunkat (dosa). Döntsük el mind a 20 pontban, hová tartozunk leginkább, jelöljük ezt 1-1 ponttal, majd az eredményt összesítve megkapjuk uralkodó testtípusunkat, s a ránk jellemző dosa-arányt is.



Dosa
Vata
Pitta
Kapha
1.
Alak
sovány
közepes
megtermett
2.
Bőr
száraz, érdes, hűvös, barna
puha, ráncos, meleg, világos, sárgás
feszes, sima, zsíros, hűvös, sápadt, fehér
3.
Szem
kicsi, mozgékony, barna vagy fekete
ravasz, szúrós, zöld, sárga vagy szürke
nagy, kék, sűrű szempillák
4.
Fogak
hosszú, hézagos, görbe, sorvadt íny
átlagos, íny lágy vagy vérzékeny
erős, fehér, szabályos
5.
Haj
kevés, száraz, sötét, esetleg göndör
közepes, puha, fakó, zsíros, barna, vörös vagy ősz
sűrű, hullámos, zsíros, sötét vagy világos
6.
Hang/beszéd
rekedt, folyamatos
hangos, gyors
lassú, dallamos
7.
Memória
rövidtávú jó, hosszú távú gyenge
pontos, intelligens
lassú, de fogékony
8.
Fizikai aktivitás
igen aktív
közepes
lusta
9.
Alvás
szakaszos, felszínes
közepes, mély
hosszú, kábult
10.
Álmok
repülés, ugrás, futás, félelmek
színes, tüzes, haragos szenvedélyes
víz, úszás, romantikus
11.
Jó oldal
fantáziadús, fogékony, spontán, rugalmas, életvidám
intelligens, magabiztos, vállalkozó, jókedvű
nyugodt, együttérző, bátor, megbocsátó, szeretetteljes
12.
Szélsőséges érzelmek
aggódó, félénk, bizonytalan
ingerlékeny, féltékeny
mohó, önelégült, "ragadós"
13.
Betegséghajlam
idegesség, görcsök, álmatlanság, szorongás, fájdalom
stressz, infarktus, fertőzés, kiütések, gyulladás
kövérség, diabetes, asztma, allergia, ödéma, depresszió
14.
Étvágy
változó
jó, mohó
folyamatos
15.
Ételadag
kevés
közepes
sok
16.
Széklet
kevés, kemény
közepes, sárga, puha
tömeges, puha
17.
Szomjúság
rendszertelen
gyakori
enyhe, rendszeres
18.
Vizelési gyakoriság
ritka
gyakori
ritka
19.
Izzadás
gyenge
nagy mennyiségű
kevés
20.
Pénzköltés
gyors, hirtelen
közepesen, beosztva
lassan, félretéve

Az ájurvéda az egyéni alkatnak megfelelő, uralkodó dosát kezeli. Az aránytalanul megnövekedett dosát csökkenti, így például a Kapha alkatra hevítő, szárító terápiát alkalmaz, mivel az hideg és nedves tulajdonságú. Hevítés és nedvesítés használ a Vatának, hiszen hidegségre és szárazságra hajlamos. A Pitta esetében pedig hűtés és szárítás a csökkentő hatás, mert az ő sajátosságai a melegség és a nedvesség. A dosákat szükség esetén ezzel ellentétes módon erősíti.

A táplálékok és gyógynövények tulajdonságai összhangban állnak ízükkel, alkotóelemeikkel, hevítő vagy hűtő hatásukkal, a szervezettel való energiaközlésük módjával. Az ayurvéda hat uralkodó ízt, és szintén hat – páronként ellentétes –minőséget különböztet meg. Energiája szerint a hat íz két csoportra osztható: erős, savanyú és sós – hevít, vagyis növeli a Pittát, míg az édes, fanyar és keserűhűt, tehát és csökkenti azt.

A hat íz:
ÉDES: cukor, méz, rizs, búza, tej, tejszín, vaj, fehér kenyér
SÓS: minden, ami sót tartalmaz
SAVANYÚ: citrom, ecet, joghurt, egyéb erjesztett termékek, paradicsom, savanykás gyümölcsök
KESERŰ: leveles zöldek (cikória, endívia, spenót, saláta), keserű uborka, citrom héja, tonik, kurkuma
CSÍPŐS: erős paprika, bors, hagymafélék, gyömbér, retek, erős fűszerek
FANYAR: bab, lencse, káposzta, brokkoli, karfiol, zeller, burgonya, alma, körte.

Az ízek mellett az ételeket további hat jellemzője:
- nehéz vagy könnyű – pl. a búza nehéz, az árpa könnyű, a marhahús nehéz, a csirke könnyű, a sajt nehéz, a fölözött tej könnyű
- olajos vagy száraz – pl. a tej olajos, a méz száraz, a szójabab olajos, a lencse száraz, a kókusz olajos, a káposzta száraz
- meleg vagy hideg (hevíti, vagy hűti a testet) – pl. a bors meleg, a menta hideg, a méz meleg, a cukor hideg, a tojás meleg, a tej hideg

Az ájurvéda szerinti kiegyensúlyozott étrendnek minden étkezéskor tartalmaznia kell mind a hat ízt. Nem kell minden alkalommal tobzódni az ízekben, csipetnyi fűszerrel is pótolhatjuk azt az ízt, ami éppen hiányzik az adott ételből.
Az ételek ízének és jellemzőinek hatását a testtípusokra a második táblázat mutatja.

Dosa
Vata
Pitta
Kapha
Kiegyensúlyozó, gyógyító íz
Édes, savanyú, sós
Édes, keserű, fanyar
Csípős, keserű, fanyar
Kiegyensúlyozó minőség
Nehéz, forró, olajos
Nehéz, hideg, száraz
Könnyű, forró, száraz
Túlfokozó,
megbetegítő íz
Csípős, keserű, fanyar
Csípős, savanyú, sós
Édes, savanyú, sós
Túlfokokozó minőség
Könnyű, hideg, száraz
Könnyű, forró, olajos
Nehéz, hideg, olajos

Az ájurvédikus leírások hosszú étellistákat tartalmaznak a megfelelő ízekkel és minőségekkel, ezeket azonban nem kell megjegyeznünk, hiszen ösztönösen beépültek a testünkbe. Aki egyensúlyban van, ha fázik, meleg ételt kíván, ha elnehezültnek érzi magát, akkor könnyűt eszik. Ha például egy Kapha típusú zöld salátát kíván, akkor egyensúlyban van, mert a saláta keserű vagy fanyar, és e két íz harmonizálja a Kaphát. Ez a természettel összhangban élés titka. Viszont, ha ugyanaz a Kapha típusú ember kizárólag olajban sült krumplit (olajos, sós), fagylaltot (édes, hideg), és sajtot (savanyú, hideg) kíván és eszik, akkor sem ösztönei, sem Kapha dosája nincs egyensúlyban. A megoldás egyszerű: egy rövid böjt után kezdje el mind a hat ízt fogyasztani, ettől az egyensúly helyreállása után természetes ösztönei is visszatérnek, s mindig megmutatják, mire van szükségeegészsége fenntartásához (pl. könnyű, zöld ételekre).


A Vatát kiegyensúlyozó étrend
A megnövekedett Vatát csökkenti a meleg tej, tejszín, vaj, meleg levesek, lassan főtt, párolt ételek, forró gabonafélék (édes, nehéz, meleg, olajos). Legjobb csípős fűszere a gyömbér, amely segíti gyenge emésztését. Étvágyát javítja az édeskömény és a fahéj. Zöldségei: spárga, hagymafélék, sárgarépa, retek, uborka, zöldbab, fehérrépa, valamint olajjal főzve melegen a brokkoli, gomba, kelbimbó, karfiol, zeller, padlizsán, cukkíni, burgonya és paradicsom. Gyümölcsei édesek, érettek: pl. sárgabarack, banán, dinnye, őszibarack, narancs, szilva, cseresznye, kókusz, datolya, füge, szőlő. Gabonafélékből előnyös a zab, rizs, búza. Mindentejtermék elfogadható, a húsok közül a csirke, tengeri halak, rákok,hüvelyesekből a csicseri borsó, egy kevés tofu. Fűszerek: mértékletesen csaknem mindegyik, kivéve a koriander, sáfrány, petrezselyem és a kurkuma.

A Pittát kiegyensúlyozó ételek
Erős, hatékony az emésztése, előnyös számára a hűvös vagy langyos, gyengén sózott és fűszerezett, olaj helyett kevés vajjal készült étel. A főzelékek, magvak és babfélék laktatóak és csökkentik a Pitta farkasétvágyát. Kerülnie kell az ecetes ételeket, a joghurtot, tejfölt és a sajtot, valamint a kávét. Zöldségek közül kerülendők: a hagymafélék, retek, sárgarépa, padlizsán, spenót, paradicsom, csípős borsok. Gyümölcsök közül kerülendő: minden éretlen gyümölcs, és a sárgabarack, grapefruit, banán, málna, eper, szamóca, meggy, áfonya, őszibarack.Kedvező gabonaféléi: árpa, búza, zab, fehér rizs, kerülendő: barna rizs, köles, kukorica, rozs. Kedvező tejtermék: tej, vaj, kerülendő: tejföl, sajt, joghurt. Ne fogyasszon tojássárgáját sem). Húsok közül kerülendő minden vörös hús, és a tengeri ételek, jó számára a tofu és minden szójaszármazék, de kerülendő a lencse, lehetőség szerint mézet se fogyasszon. Fűszerei: kapor, menta, sáfrány, kardamom, fahéj, koriandermag.

A Kaphát kiegyensúlyozó javallat
A nyugati társadalmakban a sok cukor és zsír Kapha túlsúlyt eredményez. Válasszanak roston sütéssel (nem olajjal), grillezéssel, pirítással készült (nem vízben főzött) meleg ételt a hideg helyett. Ajánlható számukra a kesernyés saláta, tonik, gyömbértea, fűszerek közül pedig a köménymag, szezámmag, kurkuma és a csípős fűszerek. Minden jó, ami meleg és könnyű, s így ellensúlyozza a Kapha hideg, nyirkos jellegét. A tejtermékek közül csak sovány forralt tejet igyon. Nyers gyümölcsök, zöldségek és saláták különösen jók, kerülendők azonban, ami édes és bő levű (pl. uborka, paradicsom, cukkíni). Gyümölcsök közül jó az alma, körte, sárgabarack, áfonya, szárított gyümölcsök kerülendők az édes, savanyú vagy nagyon leveses gyümölcsök. Gabonafélékből javasolt az árpa, köles, hajdina, rozs, kukorica, mellőzendő: a zab, búza, rizs. Kerülendők a vörös húsok és a tengeri ételek. Minden hüvelyes jó, kivéve a tofu. Édesítésre csak napi 1 kanál nyers, nem melegített mézet használhat. Minden fűszer előnyös, de a gyömbér a legjobb, a só kerülendő, de jót tesz az étkezés után rágcsált édeskömény is.

A táplálkozást az ájurvéda szerint össze kell hangolni az évszakokkal is:
Nyáron nem jó erős, fűszeres ételeket enni, mert tovább növelik az épp uralkodó Pittát, kedvezőbbek a hideg, keserű és fanyar ételek (pl. nyers saláták).
Ősszel, amikor a szél erős és száraz, kerülni kell a szárított gyümölcsöket, a magas fehérjetartalmú ételeket, melyek a hideg, száraz Vatát fokozzák.
Télen tartózkodjunk a hűtött italoktól, fagylalttól, sajttól és joghurttól, a hideg, nedves ételektől, melyek tovább növelik a Kaphát.

További jó tanácsok:
Csak akkor együnk, ha éhesek vagyunk! Szomjasan ne együnk, éhesen ne igyunk! Legalább 32-szer rágjunk meg minden falatot! Ne együnk egyszerre kétmaroknyinál több ételt, mert gyomrunk kitágul, és még többet fog követelni!
Az érzelmek is rendelkeznek egyfajta ízzel, zamattal, amely befolyásolja a testet.Keserű érzelem például a bánat, fanyar a félelem (ezek növelik a Vatát),savanyú érzelem az irigység, erős pedig a harag, amely a Pittát fokozza. Édesérzelem a vágy, és sós a mohóság, amely a Kaphát növeli. Az ízek és érzelmek összefüggése miatt még lelki, érzelmi problémáinkon is segíthetünk a megfelelő ételekkel és gyógynövényekkel.